DOPRAVA PO BARCELONĚ


K dopravě po Barceloně se rozhodně vyplatí používat MHD - Barcelona má slušnou síť linek metra, doplněnou o příměstské vlaky a také několik linek tramvají a spoustu autobusů. Nejrychlejší je samozřejmě metro a příměstské vlaky a cena za jednu jízu vyjde na €0.65 (15Kč), teda pokud si koupíte deset lístků na jednotilvé jízdy najednou, samostatný lístek stojí €1.20 (i tak je to stejně jako dáte za lístek třeba v Praze, ale síť metra v Barceloně a Praze se nedá srovnávat). Lístek platí v zóně jedna = širší centrum Barcelony, jako turisté se dál dostat ani nepotřebujete.

Pozor - hlavně v metru se hodně krade! Hodně znamená ještě víc než u nás a přijít třeba o doklady může být dost velký problém, takže rozhodně nenechávejte cenné věci v batohu nebo na viditelném a přístupném místě. (největší pozor si dávejte při nástupu a výstupu z metra, kde se tlačí spousta lidí, nás málem taky okradli).

Barcelona - mapa metra

Metro
Barcelona má přehlednou síť linek metra, jezdí často a přesně. Linek je celkově šest a jediným problémem je, že se všechny vícméně protínají v jednom bodě - v oblasti kolem zastávek Passeig de Gracia a Catalunya. Takže při většině cest se musíte dopravit na jedni těchto zastávek a tady přestupovat - problém to není, vše je přehledně značeno, ale např. taková Paříž má metro mnohem víc propracovanější.
Obyčejný lístek, platný v zóně 1 stojí €1.20, ale mnohem výhodnější je koupit si T10 = deset těchto lístků za cenu €6.65 (čili jeden lístek stojí prakticky polovinu - €0.66). Jízdenky do vzdálenějších koutů Barcelony jsou dražší - podrobné info je na www.tmb.net
Ceny permanentek na několik dní jsou také celkem výhodné (€5 jednodenní; €9.20 dvoudenní; €13.20 třídenní €16.80 čtyřdenní a €20 pětidenní)

U vstupu do metra jsou turnikety, které Vás bez lístku nepustí, pokud se tam přecejen dostanete (ne že to nejde :), riskujete €40 pokutu, takže vzhledem k nízké ceně lístku se to moc nevyplatí...
Součástí linek metra je i zubačka na vrchol Montjuic - je celá v podzemí a vchod je přímo ve stanici metra Paral-lel. Zajímavý článek o MHD v Barceloně najdete na Fotodoprava.com

Vlaky (FGC)
Příměstské vlaky v Barceloně jsou dobře propjeny s linkami metra a jejich používání v rámci zóny 1 ušetří spoustu času; pokud chcete cestovat dál, nebude stačit obyčejný lístek na metro. Kompletní ceník je na www.tmb.net, prakticky všechny jízdenky (i na metro) se dají koupit online, případně si je koupíte kdekoliv v Barceloně v automatu nebo v infocentru. Vlak můžete použít k dopravě k slavnému poutnímu místu Montserratu anebo pokud se chcete zajet vykoupat k moři za město.

Tramvaje (LUAS)
V Barceloně je celkem 5 tramvajových linek, které jsou rozděleny do dvou skupin - Trambaix (T1, T2 a T3) a Trambesos (T4 a T5). Platí na nich obyčejný lístek jako na metro (opět je výhodnější koupit jich deset najednou - T10).

mapa a jízdní řády tramvají v Barceloně:
barcelona-tramvaje.pdf

Autobusy
Autobusy jezdí po Barceloně také prakticky všude a často, ale metro je metro. Určitě doporučuji, pokud chcete vidět život v Barcelonských ulicích, ale pro přepravu z bodu A do bodu B je mnohem lepší a rychlejší metro. Nejvíce asi využijete noční linky autobusů, které vyjíždějí z Placa de Catalunya. Zde je mapa náměstí s místy odkud jednotlivé spoje vyjíždí i jejich trasy :)

mapa a nočních linek autobusů v Barceloně:
barcelona-bus.pdf
místo odjezdu: odjezdy.gif

Pronájem auta v Barceloně (a okolí)
Centrum Barcelony bývá často hodně ucpané, takže pro cestování se tu auto nevyplatí. Navíc je v centru hodně drahé parkování a míst je málo. Naopak pokud se chcete vydat poznávat okolí Barcelony (ať už se vykoupat do některého letoviska na pobřeží Costa Brava anebo se vydat do Pyrenejí) , rozhodně se pronájem auta vyplatí. Auto si pronajmete od €12 (což jsou při dnešním kurzu tři stovky) za den na webu: www.autoeurope.com, další možností je i společnost EasyCar

Doprava z/na letiště
Letiště v Barceloně (BCN) se nachází přibližně 13km od centra. Jezdní sem příměstský vlak (odjezd každých 30min) a cesta na hlavní vlakové nádraží Sants stojí €2.20 (jedn směr) a dostanete se tam za 17min.
Druhou možností je použít Aerobus, který jezdí z letiště do centra přibližně každou čtvrt hodinu - zastavuje u každého terminálu, ale je o něco dražší - €3.75 za jednu cestu.

Pokud chcete opravdu ušetřit, použijte linkový autobus (linky 105 a 106), jezdí přibližně každou půl hodinu a stojí jenom €1.05. Nevýhodou je o něco delší cesta (kolem 30min) a zastavuje u terminálu B a C.

Cesta z letiště taxíkem Vám zabere čtvrthodinku (může více i méně - záleží kam přesně jedete) a cena se pohybuje okolo €20, ale když budete šikovní, není problém usmlouvat si cenu o něco nižsí, doporučuji se domluvit dopředu ;)
www.barcelona-airport.com


Letiště Barcelona - Girona (GRO)
Toto letiště se také nazývá Girona Costa Brava airport a leží přibližně 90km severovýchodně od Barcelony. Do Girony létá hlavně Ryanair (přímá linka z Brna a Bratislavy) a nejjednodušší způsob jak se dostat do Barcelony je autobus přímo od terminálu - stojí €12 (jedna cesta) nebo €21 (zpáteční jízdenka).
Druhou a něco levnější možností je vydat se autobusem do Girony za €3.90 (zpáteční jízdenka) a odtud pokračovat vlakem do Barcelony - jezdí celkem často a stojí €5.90 - €7.00 za jednu cestu - celkově se tedy můžete dostat z tohoto letiště do Barcelony za necelých €16 (=400Kč). Informace o vlacích z Girony najdete na www.renfe.es
www.barcelona-girona-airport.com

Letiště Barcelona - Reus (REU)
Reus je dalším letištěm nedaleko od Barcelony - nachází se na jihovýchod od katalánské metroplole - 13km od Tarragony (130km od Barcelony). Létá se sem hlavně kvůli blízkosti turisticky atraktivních lokací (Salou, Cambrillis, La Pineda, park Port Aventura). Autobus do Barcelony jezdí pravidelně, cesta zabere přibližně hodinu a půl a cena je €11 (jeden směr) anebo €18 (zpáteční).