PAMÁTKY V BARCELONĚ


Sagrada Familia Odkaz na informace na Wikipedii
Gaudího katedrála Sagrada la Familia je bezesporu hlavním lákadlem celé Barcelony. Tato téměř dvě stě metrů vysoká stavba nejvíce zaujme zvláštní architekturou a nic podobného jinde na světě nenajdete. Přestože Sagrada la Familia se začala stavět již v roce 1882, dodnes není dokončena a stále se o jejím dokončení vedou spory - momentálně to vypadá, že by měla být hotova za necelých dvacet let. Bohužel probíhající stavba docela narušuje jinak impozantní pohled na katedrálu a i výtah na vršek katedrály, odkud je překrásný výhled na celou Barcelonu, není v provozu pořád. Pokud navštívíte Barcelonu, rozhodně nezapomeňtě tuto památku navštívit. Nachází se severovýchodně od centra města u stejnomené zastávky metra.

ulice La Rambla Odkaz na informace na Wikipedii
Hlavní třída Barcelony se táhne od nejtznámějšího náměstí Placa Catalunya až po olympijský přístav. Po celé její délce naleznete desítky a desítky různorodých pouličních umělců - hudebníky, tanečníky a živé sochy. Stejně tak je zde neobvykle velké množství restaurací, kaváren a různých obchodů se suvenýry. Zkrátka La Rambla je ulice, která žije 24 hodin denně a nabízí vše na co si proudící davy turistů jen vzpomenou. Na konci, když už jste téměř u přístavu se tyčí Kolumbův sloup. Pozor - kromě umělců, tanečníků a turistů se po této třídě pohybuje také velké množství kapsářů.

Placa de Catalunya Odkaz na informace na Wikipedii
Náměstí Placa de Catalunya se nachází na konci ulice La Rambla a pokud se dá za absolutní centrum Barcelony považovat nějaké konkrétní místo, je to právě Placa Catalunya. nejenže je to největší dopravní křižovatka v celé Barceloně, ale zárověň je to místo, kde se nachází spousta obchodů a dvě velká obchodní centra. Náměstí vévodí majestátní fontána okolo které je několik soch a také se zde setkáte se spoustou holubů. Placa Catalunya je takéi místem kde se střetává staré barcelonské město s tím novodobým. Většina turistických okružních cest začíná i končí právě tady.

park Güell Odkaz na informace na Wikipedii
Společně s kopcem Montjuic tvoří Parc Güell nejzajímavější místa odpočinku v Barceloně. Návštěvou parku Güell poznáte mnoho z Gaudího tvorby - po celém parku jsou rozesety jeho architektonické výtvory (a opravdu stojí zato), navíc Gaudí perfektně využil kopcovitý terén a tak je tu také spousta různých chodníků, zdobených zábradlí a kleneb. Na prohlídku si vyhraďte minimálně dvě hodiny - je se na co dívat a z kopce je také hezký pohled na samotné město Barcelona. Do parku se neplatí vstupné.

Gaudího architektura Odkaz na informace na Wikipedii
Mimo park Güell a Sagradu la Familii se v Barceloně nachází spousta dalších památek, které mají shodného autora - Antonia Gaudího. Tento slavných architekt, který žil v druhé polovině 19. a začátkem 20. století kompletně změnil obraz prakticky celé Barcelony - mezi jeho nejznámější "výtvory" patří kromě již zmiňovaných např. dům Casa Batlló (metro: Passeig de Gracia), dům Casa Mila (metro: Passeig de Gracia) nebo třeba Palau Güell se svojí atypickou střechou.